Senior United States District Judge Lawrence K. Karlton (LKK)

 

Federal Judicial Service:

U. S. District Court, Eastern District of California

Nominated by Jimmy Carter on June 5, 1979, to a seat vacated by Thomas J. MacBride; Confirmed by the Senate on July 23, 1979, and received commission on July 24, 1979. Served as chief judge, 1983-1990. Assumed senior status on May 28, 2000.

 

Education:

Columbia Law School, J.D., 1958

 

Professional Career:

1958-1960

U.S. Army

1960-1962

Civilian legal officer, Sacramento Army Depot

1962-1976

Private practice, Sacramento, California

1976-1979

Judge, Superior Court of California, Sacramento County